Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Mandalorianie i najemnicy Imperium
http://thebhg.net/splashpage.php
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MERR-SONN
Posty: 361
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: MERR-SONN »

Cześć
No to wreszcie ruszyła maszyna.....
Po 10 godzinach przerysowywania i modyfikacji plików pdf (ściągniętych z sieci) do formatu Corela oddałem swoje wypociny do wycięcia w 2mm płycie polistyrenowej. Chciałem laserem (no bo przecie to jest strój sci-fi !!) ale miły pan dał mi do zrozumienia, ze to kiepski pomysł bo popali krawędzie i przy takiej ilości cięcia opary mogą zniszczyć laser.
Poszło na frezarkę z 2mm szerokością cięcia.
Co wyszło ? ............ Miodzio !! Wszyściutko wycięte nienagannie, prościutko z krawędziami jak z bajki.
Mam wycięte płyty zbroi, "pas cnoty", kolana, dolną część hełmu i szkielet góry, plecak.
Do opracowania mam jeszcze "ręczne centrum rozrywki" na obie ręce. Następne godziny przy kompie.....
Wczoraj miałem radochy co niemiara. Nad palnikiem kuchenki (dużym i małym - w zależności od potrzeb) powyginałem sobie wszystko oprócz plecaka. Świetna zabawa, ale trzeba trochę nabrać wprawy (miałem ścinki po frezarce, więc poćwiczyłem).
Jako wzorniki łuków wykorzystałem: 3 garnki o różnej wielkości, butelkę od wina (proponuję prostą butelkę ze "sferycznym" przewężeniem. Świetnie nadaje się na dolne wyoblenie przodów kolan !!) i chicior - klosz plafonu (taka płaska lampa sufitowa z kloszem będącym wycinkiem sfery o bardzo dużym promieniu). Idealny do nadania pięknego, wypukłego kształtu płyt zbroi. Jak pokleję i poszpachluję, to się pochwalę tym co już mam.

Założenia projektu:
- maksymalna wierność w stosunku do oryginału,
- najniższe koszty bez wpływu na efekt końcowy. Jak na razie koszt - 350zł (Boję się co będzie dalej...:)).

Mimo mojego uwielbienia do papieru, kartonu, tektury (wychowywałem się w czasach królowania Małego Modelarza) doszedłem do wniosku, że polistyren w tym wypadku jest dużo lepszy - na frezie wycinam części wg wzorów "papierowych", mogę formować zagięcia i wypukłości, sam materiał jest wystarczająco sztywny aby posłużył za konstrukcję nośną, powierzchnia materiału (tam gdzie nie trzeba szpachlować) jest gotowa do zmatowienia i malowania, bez żywicowania, smrodu (przecież dziecko będzie miało hełm na głowie) - to plusy. Minusy - bez obróbki cieplnej (wyginanie w wysokiej temperaturze) czasem ciężko uzyskać pożądany kształt, dużo droższe od papieru i żywicy (tekturowa zbroja Swamp Troopera (cała !!: hełm, zbroja ze wszystkimi akcesoriami, kieszonkami, ubiorem spodnim itp kosztowała ok 250zł). Teraz to będzie inna liga, ale też inne koszty, choć wszystko będzie zrobione od podstaw.

Za jakiś czas pochwalę się zdjęciami tego co mam.

Pozdrówka
Piotr
Among TIE fighter pilots, commander always has the longest tie
Obrazek
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: Vissan »

Czekamy na zdjęcia z niecierpliwością. A kiedy będzie do kompletu zbroja dla większego Łowcy :P? W końcu nie może młody sam biegać w kostiumie, z tatą będzie mu raźniej.
Awatar użytkownika
Sizar
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 3572
Rejestracja: 20 gru 2006, 23:35
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: Sizar »

Vissan pisze: W końcu nie może młody sam biegać w kostiumie, z tatą będzie mu raźniej.
Madre słowa jakbym słyszał samego mistrza Yodę :D
SL 6426 Cezary "Sizar" Żołyński
501st Legion Polish Garrison



Suszymy ząbki Panowie :)
Awatar użytkownika
YangObi
Polish Garrison / Eagle Base
Posty: 5101
Rejestracja: 07 kwie 2006, 19:21
Lokalizacja: Gdańsk
TKID: 7061
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: YangObi »

Mały będzie jako Boba to tata powinien jako Jango i byłoby cacy :)
501st Legion - Member since September 2006
Rebel Legion - Member since June 2008

Obrazek
Awatar użytkownika
Sizar
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 3572
Rejestracja: 20 gru 2006, 23:35
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: Sizar »

YangObi pisze:Mały będzie jako Boba to tata powinien jako Jango i byłoby cacy :)
O znów mądre słowa :D
SL 6426 Cezary "Sizar" Żołyński
501st Legion Polish Garrison



Suszymy ząbki Panowie :)
Awatar użytkownika
MERR-SONN
Posty: 361
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: MERR-SONN »

W sumie OK, ale kto by chciał oglądać Jango z nadwagą .....
Już się naśmiałem ze zdjęć hamerykańskich szturmowców, którzy na 400m mieliby czas poniżej pół godziny :)).
A postać Jabby raczej mnie nie kręci :)).
Among TIE fighter pilots, commander always has the longest tie
Obrazek
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: Vissan »

No cóż moje zdanie na temat kostium vs postura ciała jest takie:

Nikt nikomu nie broni robić sobie kostiumu z powodów budowy ciała danego typu, choć większość osób się zgodzi, że Slave Leia z BMI 30 wygląda co najmniej kuriozalnie. Natomiast nawet spora nadwaga nie oznacza że nie ma fajnego kostiumu na daną osobę :)

Taki np. Dengar - postać kultowa skądinąd wcale nie był szczupły, można by ich jeszcze wiele wymieniać. Niemałe było moje zaskoczenie gdy widziałem na stronie membersów jedną panią w stroju Yarny - jak widać mając do siebie odpowiedni dystans można zrobić kostium który idealnie pasuje do sylwetki i robi świetne wrażenie.
Awatar użytkownika
BountyHunter
Posty: 996
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:49

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: BountyHunter »

to ja sobie zrobie Leia slave :lol:


fakt faktem ze z powodu wielkiego brzucha jeszcze nikt nikomu nie zabronil wstapic do Legionu ale... 150kg szturmowiec z obslugi kantyny na DS'ie wyglada nieco komicznie ;)
zwą mnie Gragon Dett...
życie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg rusznicy...
Awatar użytkownika
MERR-SONN
Posty: 361
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: MERR-SONN »

No aż taki spaślak to ja nie jestem :))
Generalnie wolę robić strój niż go na siebie zakładać. A mając 6 letniego syna mam pretekst do fajnej zabawy.
Młody jest zachwycony posiadaniem, ja realizowaniem tego stroju.
Kiedyś byłem modelarzem i czasem mnie ciągnie do "robótek ręcznych". Teraz mam cel :)).
Trochę to kosztuje, ale może później go spuszczę komuś i za tą kasę zrobię następny.
Młody rośnie i za 2 lata już będzie musiał mieć coś nowego.

Poza tym fajnie by było, żeby na konwentach biegało trochę "uzbrojonych" dzieciaków. Zawsze to potencjalny narybek naszego (co prawda nie należę ale czuję się sympatykiem) garnizonu.
Sęk w tym, że na rynku nie można dostać porządnej zbroi albo cena jest z kosmosu.
Ten badziew "DELUXE 3D" za 259zł na Alledrogo woła o pomstę do nieba (elementy ozdobne są tylko z przodu :) ) nie mówiąc już o wersji "NIE DELUXE 3D" za 119zł, czyli pidżama z maską :).
Gdyby mi młody coś takiego założył i pokazał się publicznie, to bym go wydziedziczył.....
Ja wiem, że nie wszystkich stać na profi zbroję za Bóg wie ile, albo można nie mieć smykałki do robót ręcznych.
Sporo jest kostiumów "niezbrojnych" całkiem do rzeczy. Natomiast zbroja MUSI wiązać się z kosztami lub ostrą dłubaniną.
Nie ma innej opcji. A ja biedaczek nie mam wyjścia - musi być albo CODY EP3 albo Bobik albo szturmowiec. Zacząłem od najłatwiejszego - Bobika. Chciałem Codiego, ale najpierw muszę nabrać wprawy. Myślałem też o pilocie klonowym, też ma fajne rurki :).
Among TIE fighter pilots, commander always has the longest tie
Obrazek
Awatar użytkownika
MERR-SONN
Posty: 361
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: MERR-SONN »

Cholera !!
A miało być tak pięknie !! Przerrwa świąteczna, kupa czasu do m. innymi robienia zbroi. A tu zakończenie roku w firmie nie dość, że intensywne w cholerę, to się jeszcze teraz ciągnie i wszystkie plany jebut !!
Mam nadzieję, że za jakąś chwilę wreszcie się zabiorę do zbroi i do zrobienia zdjęć.
Among TIE fighter pilots, commander always has the longest tie
Obrazek
Awatar użytkownika
MERR-SONN
Posty: 361
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: MERR-SONN »

Cześć
Zaprezentuję to co już zrobiłem. Zdjęcia nie są zbyt duże, ale na poczatek wystarczą. Zaznaczam, że nie ma zdjęć części, które są teraz nieistotne choćby ze względu na prosty kształt lub prostą obróbkę (np tylna część pasa cnoty).

Przednia część zbroi - "napierśnik" (czy jak go tam nazwać) - nie było za dużo roboty. Kształotowanie na sferycznym kloszu dość płaskiej lampy sufitowej :) i naramieniki na butelce po winie :)

Obrazek

Tylna część zbroi - "plecy" - jest trochę do wygładzenia (szpachla, szlifowanie). Dość trudny element do ukształtowania ze względu na to, że kształt końcowy nie powinien być powierzchnią rozwijalną, wielokierunkowe załamania i zagięcia.

Obrazek

Ochraniacze na kolana - proste do wykonania. Czeka mnie jeszcze dorobienie części zewnętrznej z wyrzutniami strzałek. Jak widać dolna część ochraniacza ma obły kształt. Cały kształt części centralnej uzyskałem na butelce po winie :)

Obrazek

Przednia część pasa cnoty - dość upierdliwe ze względu na ręczne profilowanie dolnej krawędzi. Oczywiście element do dopracowania szpachlą. Chyba docelowo zrobię kopyto z wykończonego elementu i ta część będzie formowana próżniowo.

Obrazek

No i hełm.... Tutaj to roboty jest dopiero od cholery.... Sam sobie narobiłem, bo jak pamiętacie wszystkie elementy są wycięte z 2mm płyty polistyrenowej, co powoduje, że są dość sztywne i bez wygięcia wstępnego z podgrzaniem nie da się poskładać hełmu do kupy. Tutaj wzornikiem do wyginania ścian bocznych był duży wazon. Prawie wszystko było gięte nad kuchenką gazową, ale w tym wypadku bardzo pomocna, wręcz niezbędna okazała się opalarka do powłok lakierniczych. Trudność jest w tym, aby opanować zaginanie tak dużej powierzchni. Jak widać na zdjęciu górna część policzka jest zrobiona z tektury (2mm) ze względu na bardzo dużą trudność w dopasowaniu całości części policzkowej. Używając elementu plastykowego nie udało się mimo wielu prób uzyskać odpowieniego kształtu. Końcowa wersja hełmu będzie formowana próżniowo lub zrobię formę silikonową i będę odlewał z żywicy Smooth-Cast. Zależy mi na perfekcyjnym wykonaniu. Półśrodki nie wchodzą w rachubę :).
Jako ciekawostka - na zdjęciu pokazałem dwie połówki opisanej wcześniej części karnawałowego pirackiego nakrycia głowy. Spróbuję to zaadaptować. Nie będę musiał w ten sposób babrać się z uzyskiwaniem potrzebnej obłości "czerepa". Oczywiście po żywicowaniu i szpachlowaniu.

Obrazek

Obrazek

Na razie tyle. Za plecak i naręczne "centrum rozrywki" jeszcze się nie brałem.
Poza tym już młody jest zwymiarowany przez znajomą krawcową, która zajmie się częścią tekstylną.
Oczywiście będę dodawał zdjęcia tego co zrobię.

Pozdrówka
Piotr
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 16:21 przez MERR-SONN, łącznie zmieniany 2 razy.
Among TIE fighter pilots, commander always has the longest tie
Obrazek
TI-1415
Polish Garrison Retired
Posty: 3095
Rejestracja: 28 lut 2006, 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: TI-1415 »

Robota na 102 :D Czekamy na następne foty .
Baron Soontir Fel
the 181st Imperial fighter group-Leader
Obrazek
Obrazek
"Fel is the best Imperial pilot alive."
Obrazek
Awatar użytkownika
ARAKYEL
Polish Garrison Retired
Posty: 1573
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:21

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: ARAKYEL »

Wykrojniki git, ale materiał coś nie ten tego za duży połysk i coś przycieńki.

Ciekawostka zbroja Mando na miarę malowana podkładem za grosze.
http://www.thedentedhelmet.com/forums/s ... de-to-size
Awatar użytkownika
MERR-SONN
Posty: 361
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: MERR-SONN »

Cześć
Trochę wczoraj powalczyłem z hełmem. Uzyskałem "stan surowy otwarty" czyli nieotynkowany, bez okien :).
Oto wynik:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz czeka mnie nasącznie "czapeczki" żywicą, a potem mordęga z "3x SZ" - szpachlowaniem, szlifowaniem, szpolerowaniem :).

Pozdrówka
Piotr

PS. Co do cienkości ścianki - może na zdjęciach to tak wygląda, ale weź pod uwagę, że to będzie założone na dziecko o wzroście 122cm. Przeskaluj sobie na dorosłego człowieka. Wyjdzie ok 3mm, a to już wystarczy. Wykorzystany materiał jakim jest 2mm polistyren jest na prawdę sztywny i mocny jak na te potrzeby. To nie jest pianka a płyta jak plexi. A że za duży połysk... A gdzie ja napisałem, że to wersja końcowa ? To są elementy po kształtowaniu na gorąco. One dopiero będą malowane i postarzane. Zastanawiam się w jaki sposób zrobić wgnioty po trafieniach. Może ktoś ma pomysł ? Najprościej chyba byłoby gorącą metalową kulką (uchwyt meblowy w kształcie kulki).
Among TIE fighter pilots, commander always has the longest tie
Obrazek
Awatar użytkownika
MERR-SONN
Posty: 361
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Zbroja Bobika dla sześcioletniego Łowcy Nagród :)

Post autor: MERR-SONN »

Pierwsze przymiarki przed dalszą obróbką.
Hełm generalnie nie jest zbyt obszerny przez panele policzkowe.
W hełmach klonów wgłębienie w policzkach pewnie powoduje ten sam efekt.
Dla osoby mającej szczupłą twarz może to nie problem, ale szczególnie jest to widoczne u dzieci, które mają trochę inne proporcje twarzy.

Obrazek

Obrazek

Pozdrówka
Piotr
Among TIE fighter pilots, commander always has the longest tie
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bounty Hunters Guild”