jak w godzinkę zrobić manekina :)

Dyskusje na temat blasterów, karabinów, lornetek i menażek itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jonny
Polish Garrison Retired
Posty: 651
Rejestracja: 29 lis 2004, 15:12
Lokalizacja: Montreal / Białystok
Kontaktowanie:

jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: Jonny »

Przepis prosty, szybki i tani, może się komuś przyda :)

Zaczynamy od rozwinięcia na podłodze rulonu papieru do paczek, tak by zmieścić cały nasz wzrost i przynajmniej szerokość ramion. Kładziemy się na papierze i nakłaniamy drugą osobę do obrysowania naszego konturu i zaznaczenia gdzie dokładnie znajdują się nasze stawy - biodra, kolana, kostki, barki, łokcie. Z tego papieru weźmiemy potem wymiary do przycinania rurek.

Skoro o rurkach mowa, potrzebna będzie wizyta w Obi, Castoramie czy innym Leroy-Merlin... kupujemy tam rurę PCV... co najmniej 4 metry. Ja wziąłem dwie po 10 stóp.

Teraz tak: do najbardziej podstawowej wersji (proste nogi, ręce opuszczone) potrzebujemy:

- 5 łączników w kształcie T (ta ilość pozostaje niezmienna bez względu na wersję manekina)
- 8 kolanek 90 stopni (ta ilość może się zwiększyć jeśli chcemy opcje wymienione niżej)
- 2 kolanka o możliwie najmniejszym kącie (minimalne, najwyżej jakieś 10 stopni - bo swobodnie opuszczone ręce nigdy nie są proste w łokciach!)
- może też być potrzebne kolanko 45 stopni w zależności od opcji... o tym niżej

Jeśli chcemy by nasz manekin trzymał blaster w obu dłoniach przed sobą, łokcie zastępujemy kolankami 90 stopni, a jeden z barków zamiast 90 stopni musi być 45 stopni...

Jeśli ponadto chcemy dynamiczne nogi, potrzebne będą trzy dodatkowe kolanka o minimalnym kącie - dwa na kolana, jedno na kostkę (po to by obie stopy stały poziomo na ziemi - to bardzo ważne)

Wersja "full wypas" wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Zwróćcie uwagę na tylną stopę - mamy tu małokątne kolanko aby stała poziomo:
Obrazek

Jeślli nasz manekin ma stać na baczność, stopa siedziałaby tylko w kolanku 90 stopni. Zwróćcie też uwagę że rurki tworzące stopy są odpowiednio ścięte - w końcu muszą wejść w buty, nie?

Obrazek

Zanim cokolwiek permanentnie skleimy, musimy się upewnić że poza manekina wygląda naturalnie, i że całość swobodnie stoi. o ile struktura "miednicy" i "klatki piersiowej" powinny być sklejone, kończyny oraz łączki T na obu końcach "kręgosłupa" praz u podstawy szyi warto zostawić luzem, przynejmniej na początku, by móc dopracować pozę. W przypadku łączek T chodzi o wszystkie 3 strony, gdyż te właśnie stawy pozwalają nam pochylać ciało naszego manekina w przód i w tył. jedna ze stron kręgosłupa (u mnie góra) powinna też dać się swobodnie wyjmować z łączki, oby manekina łatwiej było ubierać i transportować (i obracać tułów na boki wedle potrzeby)

jak już wszystko nam pasuje, ubieramy drania:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Aby wszystko dobrze leżało, wypychamy gąbką gdzie trzeba. A jeśli czujemy się ambitnie, pod zbroję zakładamy manekinowi te czarne lajkry i wypychamy gazetami :) To samo się tyczy oczywiście kostiumów miękkich.

I tyle... Jeśli nie bumelowaliśmy, manekin stoi w nie więcej jak godzinę od rozpoczęsia montażu. I co najważniejsze, kosztował grosze.

Mój nowy kolega Maniek pilnuje teraz mieszkania :D Mam nadzieję że komuś ten mały tutorial się przyda lub chociaż zachęci do kombinowania własnych rozwiązań :)
Ostatnio zmieniony 22 lip 2009, 23:31 przez Jonny, łącznie zmieniany 1 raz.
Han shot first!
Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6111
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: Jok »

Fenomenalne! jak myslisz czy dalo by sie zamontowac glowe manekina?? Tak zeby cala konstrukcja sie nie gibla?
Awatar użytkownika
ARAKYEL
Polish Garrison Retired
Posty: 1573
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:21

Re: jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: ARAKYEL »

Można by wlać piankę poliuretanowa w starym okrągłym kloszu. wyszła by lekka i okrągła główka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jonny
Polish Garrison Retired
Posty: 651
Rejestracja: 29 lis 2004, 15:12
Lokalizacja: Montreal / Białystok
Kontaktowanie:

Re: jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: Jonny »

Dokładnie. Albo po prostu można na czubku zatknąć gąbkę, tarcie będzie trzymało hełm na miejscu. Ale idealnie by było zatknąć tam styropianową głowę do prezentacji kapeluszy lub peruk - zwłaszcza jeśli chcemy prezentować kostium z odkrytą twarzą :)

Inną główę, np. plastikową, też dałoby się zasadzić, nie widzę problemu :)
Han shot first!
TI-1415
Polish Garrison Retired
Posty: 3095
Rejestracja: 28 lut 2006, 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: TI-1415 »

Jonny Gratuluję pomysłu:) szkoda że nie mam miejsca to bym sobie postawił takiego Barona w Pokoju
Baron Soontir Fel
the 181st Imperial fighter group-Leader
Obrazek
Obrazek
"Fel is the best Imperial pilot alive."
Obrazek
Awatar użytkownika
TD-1408
Polish Garrison Retired
Posty: 3500
Rejestracja: 13 lis 2005, 16:36
Lokalizacja: Freie Stadt Danzig - Brösen
Kontaktowanie:

Re: jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: TD-1408 »

Fajny pomysł :wink: Chyba oglądałeś Adama Słodowego :P
Obrazek
Awatar użytkownika
ARAKYEL
Polish Garrison Retired
Posty: 1573
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:21

Re: jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: ARAKYEL »

Tak mnie natchnęło, co by waliza ze zbroją nie stała w pokoju, aby poszukać czegoś na co by można ją włożyć
....po pewnym czasie poszukiwania przybrały troszkę inny kierunek. :D
http://www.allegro.pl/item871335274_dam ... lem26.html
http://www.allegro.pl/item853231603_man ... rutto.html
Coś mi się zdaje, że jak by zawartość aukcji trafiła do mnie do pokoju to nie chciał bym ani przebierać manekina ani wychodzić z pokoju :lol:
Ostatnio zmieniony 12 sty 2010, 3:38 przez ARAKYEL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TD-1408
Polish Garrison Retired
Posty: 3500
Rejestracja: 13 lis 2005, 16:36
Lokalizacja: Freie Stadt Danzig - Brösen
Kontaktowanie:

Re: jak w godzinkę zrobić manekina :)

Post autor: TD-1408 »

Ja wolę żywe cielęcinki :lol: :wink:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bronie, repliki, akcesoria”