Blastery Jixa

Dyskusje na temat blasterów, karabinów, lornetek i menażek itp.
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Blastery Jixa

Post autor: Vissan »

Do powrotu do kraju zostało coraz mniej, będzie można zabrać się za projekty a tymczasem staram się poruszyć ich teoretyczne kwestie. Postanowiłem po powrocie zabrać się za blastery Jixa, nie jest to żadna z konstrukcji opisanych w kanonie przynajmniej metodyczne przeglądanie wiki nie dało rezultatów, a i sam wizerunek blastera w komiksie nie jest jednorodny więc trzeba będzie to uśrednić i wybrać jakiś kompromis. Na początek kilka poglądowych obrazków:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pistolety niestety za bardzo nie występują na zbliżeniach, z jednej strony poniekąd upraszcza to jego bryłę.

Jak już mówiłem postanowiłem pójść na kompromis między wykonalnością blastera a wiernością oryginałowi (zwłaszcza, że ciężko znaleźć dwa obrazki na których wyglądałby tak samo).

Generalna myśl jest taka, aby wykonać bazowy model i po prostu odlać go dwa razy, najchętniej w ramach jakiegoś dealu z którymś z naszych genialnych modelarzy :) jako że nie mam stołu wibracyjnego czy tam tego urządzenia do odsysania powietrza. Wówczas co prawda spluwy będą dość ciężkie, ale nie muszę się martwić przy konstrukcji o to aby sam bazowy model był wytrzymały na trudy troopingów.

Początkowo zastanawiałem się na wzięciu na bazę jakiegoś ASG ale, że żaden w przybliżeniu nie oferuje podobnego kształtu kolby i korpusu to trzeba będzie scratchbuildować. I tu nasuwa się podstawowe pytanie - jaka technologia? Z jednej strony mogę mozolnie laminować cały korpus i potem obrabiać ale obawiam się, że ciężko będzie domowymi sposobami uzyskać jednorodnie geometryczne kształty. Dlatego myślę, żeby może korpus zrobić z brył sklejonych z płyt PVC, a laminować jedynie rękojeść wraz z osłoną spustową, zresztą w jej przypadku wystarczało będzie odpowiednie zeszlifowanie kantów i nierówności i ewentualne nacięcie rowków. Lufa i luneta oczywiście rurki PVC, zastanawiam się natomiast na mocowaniem ich do reszty konstrukcji - chyba trzeba będzie po prostu wkleić im zaślepki z każdej strony i w ten sposób uzyskać płaszczyzny do klejenia.

Wymiary trzeba będzie również szacować z grubsza na podstawie ujęć z łapskiem Jixa, ale w końcu ma to być rekwizyt a nie replika.

Czekam na porady i zalecenia a do konkretnych prac przystępuje po DFach.

I jeszcze pytanie co do PVC - jakie wybrać i jak wygląda podatność na obróbkę, da rade szlifierką na papier czy raczej dremelkiem?
Falcon
Polish Garrison / Eagle Base
Posty: 5079
Rejestracja: 27 kwie 2005, 10:05
Lokalizacja: Warszawa /Wołomin
TKID: 8484

Re: Blastery Jixa

Post autor: Falcon »

na szybko - patrząc na najniższy rysunek - zerknij na pistolet od nintendo
Obrazek
2009: x 24Obrazek x 1 2010: x 24Obrazek x 3
Awatar użytkownika
Sizar
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 3572
Rejestracja: 20 gru 2006, 23:35
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Re: Blastery Jixa

Post autor: Sizar »

Falcon pisze:na szybko - patrząc na najniższy rysunek - zerknij na pistolet od nintendo
Jak dla mnie strzał w dziesiatkę :D
SL 6426 Cezary "Sizar" Żołyński
501st Legion Polish Garrison



Suszymy ząbki Panowie :)
Awatar użytkownika
Lady Sandman
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 2053
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:22
Lokalizacja: Warszawa
TKID: 8701

Re: Blastery Jixa

Post autor: Lady Sandman »

http://allegro.pl/item1065649096_pistol ... tendo.html

Moim zdaniem nadaje się jeszcze pistolet do Pegasusa, zerżnięty nawiasem mówiąc z Nintendo:

http://allegro.pl/item1038969491_orygin ... r_gun.html
IS 8701 - Aleksandra 'Lady Sandman' Świst
IV 2008 - IV 2014, V 2019 reboot
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Blastery Jixa

Post autor: Vissan »

Rękojeść podobna ale obawiam się, że więcej roboty byłoby z ucięciem jej i dorabianiem osłony spustowej niż z zalaminowaniem całości od zera, a górę mimo podobnego kształtu i tak trzeba robić od podstaw.

Kompromis kompromisem, ale jednak chcę żeby blaster wyglądał tak jak w komiksie, a nie -mniej więcej podobnie-.

Niemniej dzięki za podrzucenie obrazków.
Awatar użytkownika
BountyHunter
Posty: 996
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:49

Re: Blastery Jixa

Post autor: BountyHunter »

faktycznie niezly balagan, wiekszy niz przy jade blaster, tam byly tylko dostepne 3 rysunki, oczywiscie rozne ;) to wyglada na mix lugera z walterem, chociaz na rysunkach te same elementy wygladaja nieraz zupelnie inaczej... dla mnie najbardziej wiazacy bylby ostatni rysunek na samym dole, delikatnie obla kolba i kanciaste body i lufa z grzybem na koncu

polecam spienione pcv dostepne na allegro w formatkach o roznej grubosci, polecam 3 mm i 5mm(na grubsze detale)
wycina sie doskonale nozykiem a szlifuje papierem 150 i drobniejszym, klei superglue -metoda sprawdzona na 100%, metoda klejenia - albo warstwowo albo a'la 'maly modelarz' z odpowiednio docinanych elementow klejonych na 'skorupke"

a zrobic, wszystko da sie zrobic, tylko potrzeba wolnego czasu :)
zwą mnie Gragon Dett...
życie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg rusznicy...
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Blastery Jixa

Post autor: Vissan »

I tak też chyba zrobię. Skoro są i 5mm grubości arkusze to laminowanie nie będzie aż tak tragiczne, a tą metodą myślę zrobić cały dół - to jest rękojeść plus spust z osłoną, a z klejonych brył górę. Dobrze że idzie to nożykiem ciąć, bo już widziałem widmo ciachania tego jakimiś brzeszczotami z ogromnym zapasem i mozolnego szlifowania każdej krawędzi.

Zastanawia mnie tylko jak dałoby się zrobić ścięte stożki takie jak na środku lunety? Laminować ze zmniejszających się kółek i po prostu dużo szpachli?
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Blastery Jixa

Post autor: Vissan »

Rozrysowałem sobie parę rzeczy i już generalnie mam koncepcję. Idzie dostać nawet PVC spienione 10mm więc laminowanie rękojeści nie będzie wcale takie czasochłonne. Korpus skleję z plytek na skorupkę a lufa i luneta będzie z rurek PVC z jakimiś dekielkami, mocowanie lunety zalaminuję. Zostaje tylko kwestia zrobienia tych ściętych stożków w lunecie, i chyba będę musiał po prostu laminować i szpachlować.

Trochę się głowiłem nad wymiarami bo na podstawie obrazków wyszły straszne bzdury (ponad 40cm) bo zdaje się, że rysownik dorysowywał blaster do wielkiej łapy Jixa w rękawicy, więc będę musiał przyjąć jakiś własny wymiar. Sugerując się wielkościami rewolwerów które nie przekraczają w wersjach długolufowych (poza wyjątkami) 35 centymetrów przyjmę ten rozmiar jako maksimum.

Natomiast rzecz która póki co na etapie przygotowania teoretycznego zastanawia - jak zrobić mocowanie lufy do korpusu? Tzn, przy długości 30 cm nawet jeśli by to odlać w całości to nie wiem czy nie będzie łamliwe, a jeśli nie dałoby się odlać razem to jak to mocować, nawiercać jakieś otwory i wklejać bolce?

Kolejne pytanie do modelarzy - co polecacie do szpachlowania (oprócz greenstuffu, na mniejsze nierówności)?
Awatar użytkownika
BountyHunter
Posty: 996
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:49

Re: Blastery Jixa

Post autor: BountyHunter »

wedlug mnie dlugosc to max 25 cm a zrobilbym 22 cm...

stozki lufy to nie problem, sklejasz pare plytek razem a pozniej zeszlifujesz w stozek (patrz zdjecia lufy mojego dc 17m) - dluga lufa -rurka obklejona paskam iwzduz i zeszlifowane, krotka lufa- plytki klejone warstwowo i odpowiedni zeszlifowane w stozek.

do szpachlowania zwykla szachlowka wykanczajaca bez wlokna novol, chociaz unikam szpachlowania modeli , wole precyzyjnie wyszlifowac baze niz sie meczyc ze szpachlowka

lufe mocowalbym albo na wpust-rurke wklejasz w otwor w korpusie, lub wklejasz na stalowy kolek (gwozdz,sruba etc) polecalbym pierwsze rozwiazanie-prostsze i lepiej dziala.

to slowo pada juz wielokrotnie wiec sie zapytam: co rozumeisz pod pojeciem 'laminowac" ?
zwą mnie Gragon Dett...
życie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg rusznicy...
Awatar użytkownika
ARAKYEL
Polish Garrison Retired
Posty: 1573
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:21

Re: Blastery Jixa

Post autor: ARAKYEL »

przy pcv ligh spienionym raz i ostatni raz użyłem szpachli na bazie żywic z utwardzaczem... pięknie ściera się pcv za to żywica ni hu hu... do spienianego pcv polecam szpachle akrylowe...+- ten sam stopień ścieralności materiału
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Blastery Jixa

Post autor: Vissan »

Hmm może faktycznie "laminowanie" to nie jest najlepsze pojęcie. Chodziło mi po prostu o klejenie z warstw.

Co do lufy i korpusu - nie wiem jak wygląda wytrzymałość takiego odlewu żywicznego, czy jakby odlać to w całości tzn korpus z lufą (bez rękojeści) do będzie miało tendencje do łamania się w najcieńszym punkcie?
Awatar użytkownika
BountyHunter
Posty: 996
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:49

Re: Blastery Jixa

Post autor: BountyHunter »

bedzie...
jesli korpus bedzie odlewany z zywicy, wtedy wiercisz otwor na kolek posredni lub... wiekszy otwor pod rurke z lufa ;) kazda rurka ma duza wytrzymalosc...

co do lamania... na to nie ma recepty, zawsze moze sie cos odlamac lub uszczerbic ;)
(przyklad moj celownik od rusznicy w Londynie - lamal sie ze 4 razy ;) )
zwą mnie Gragon Dett...
życie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg rusznicy...
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Blastery Jixa

Post autor: Vissan »

PVC zamówione, właściwie resztę rzeczy też już mam. Zanim więc dojdzie do mnie plastik postanowiłem rozrysować sobie szablon:

Obrazek

Proporcje na fotce wyglądają nieco dziwnie ale to po części kwestia perspektywy. W każdym razie trzymałem się obrazka z komiksu. Wymiary ograniczyłem do minimum które wyniosło 30cm. Dla porównania MerrSonn 44:

Obrazek

Generalnie to nie podoba mi się wysokość celownika - ale to nie problem, po prostu skrócę mocowanie. Odbiegnę tym od proporcji z komiksu ale całość będzie bardziej sensowna. Oczywiście dojdą detale (Panel z greblisami na boki oraz z tyłu i krążek na przodzie lufy) ale to później.

Kombinowałem tak, żeby wymiary były sensowne, na razie wychodzi na to, że będzie się dało to wziąć do ręki, w razie czego zrobię od nowa ;)

Co ważniejsze - jak tak teraz na to patrze to postanowiłem kleić całość warstwowo, na skorupkę szkoda zachodu. Tylko tutaj pytanie zasadnicze do Was modelarzy - czy jest jakiś sposób sensowny cięcia otworu spustowego gdybym rękojeść chciał wycinać całościowo z korpusem czy jednak trzeba osobno wycinać warstwy na korpus i rękojeść?
Awatar użytkownika
Vissan
Polish Garrison Retired / Eagle Base
Posty: 1386
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:16

Re: Blastery Jixa

Post autor: Vissan »

Wróciłem z wywczasów, materiały dotarły z dużym opóźnieniem.

Wyciąłem szablonik i przeniosłem na PVC spienione. Materiał jest bardziej miękki niż podejrzewałem więc wycinam korpus razem z rękojeścią, najwyżej pomogę sobie dremelkiem. W ogóle zastanawiam się jak wycinać te 1 centymetrowe PVC, czy dziabać nożykiem czy też brzeszczotem, ale to wyjdzie w praniu jak się za to zabiorę. Pozostaje znaleźć odpowiednie rury na lufę. Rozważam wycięcie w środkowej warstwie jeszcze kanalika w który można by potem wprowadzić jakiś pręt zatopiony lufie tym samym wzmacniając łączenie.

Jak widać materiału mam od cholery i trochę więc chyba odpuszczę sobie odlewy.

Obrazek

Wprawdzie szablon już pocięty ale tak to mniej więcej będzie wyglądało. Dla porównania MerrSonn 44

Obrazek
Awatar użytkownika
ARAKYEL
Polish Garrison Retired
Posty: 1573
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:21

Re: Blastery Jixa

Post autor: ARAKYEL »

Nie wiem czy metalowy pręt coś da, przy upadku i tak może pęknąć w 2 miejscach, przy osłonie spustu i przy początku rękojeści a tam pręta nie włożysz, po za tym i tak będziesz robił lufę z twardego pcv więc można ją głębiej zamocować i tym samym wzmocniヌ nieco konstrukcję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bronie, repliki, akcesoria”