Utwardzenie hełmu

Forum, na którym można zadawać pytania dotyczące działalności Legionów
ODPOWIEDZ
huppcio
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2015, 18:29

Utwardzenie hełmu

Post autor: huppcio »

Witam,
mam zamiar zrobić sobie strój Kashyyyk Troopera. Postanowiłem zacząć od hełmu. Mam gotowy wzór z papieru (papercuta), trzeba go teraz utwardzić. Czy taka żywica: http://allegro.pl/zywica-poliestrowa-ut ... 48653.html i takie włókno szklane http://allegro.pl/moskitiera-siatka-wlo ... 61763.html wystarczą czy raczej potrzeba czegoś lepszego ? Po utwardzeniu należy dać szpachlę i ją wyszlifować, tylko którą wybrać ?
Pozdrawiam
Nahen
Posty: 427
Rejestracja: 28 lut 2010, 22:27
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: Nahen »

Jeżeli chcesz, żeby helm wyglądał OK i "miał ręce i nogi" to nie do końca tak ;)

Zaproponuję Ci "swoją technologię" oczywiscie nie musisz się do niej stosować, ale uważam, że jest bardzo wygodna jeżeli chodzi o zrobienie hełmu.

1) do papierowego hełmu wpuść piankę montażową, ale ostrożnie z wyczuciem i kontroluj ją żeby nie zniekształciła "rosnąc" hełmu.
2) jak będziesz miał hełm wypełniony utwardzoną pianką, wtedy kup "trochę" plasteliny i i cały hełm oklej 0,5-1 cm warstwą plasteliny.
3) na plastelinie dopracuj kształt, detale itp.
4) Jak będzie wszystko OK wtedy kupujesz silikon, zalewasz cały model silikonem, potem obudowujesz silikon np gipsem i wzmacniasz tkaniną szklaną i żywicą.
5) Masz gotową formę z któej odlewasz piękny hełmik ;) A nawet 2 ;)

Troche roboty ale metoda rokuje na przyszłość ;)

Oczywiście Twoja metoda jest też OK tyle, że żywica+szkło, potem na to szpachla i kupa szlifowania, potem w szpachli detale i szczegóły, na koniec znó szlifowanie ;)

Każda poliestrowa żywica sie nada, tylko nie zapomnij żeby pracować z nią w dobrze wietrzonym pomieszczeniu a najlepiej na otwartym poiwetrzu byle nie w pełnym slońcu bo możesz nie zdążyć jej "rozprowadzic" ;)
Obrazek
huppcio
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2015, 18:29

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: huppcio »

Dziękuję za odpowiedź i rady.
W momencie obklejenia hełmu plasteliną, nie lepiej byłoby włożyć go do jakiejś miski/wiadra i zalać zewnętrzną stronę hełmu silikonem? Byłoby chyba łatwiej tak to zrobić niż kłaść na silikon jeszcze gips + utwardzenie, a i forma powinna być solidniejsza. Gdy już forma będzie gotować, czym ją zalać ? Jakiego materiału użyć ?
Pozdrawiam :)
Nahen
Posty: 427
Rejestracja: 28 lut 2010, 22:27
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: Nahen »

Nie kombinuj, pamiętaj, że po wszystkim musisz zdjąć ten slikon z hełmu ;) O ile sam silikon się "nadda" i pozwoli sie zdjąć o tyle miski raczej nie rozciagniesz i nie wygniesz na tyle, żeby zdjąć ją z hełmu ;)

Obejrzyj sobie to na początek: https://www.youtube.com/watch?v=wiyzNmw83AU
Obrazek
Falcon
Polish Garrison / Eagle Base
Posty: 5079
Rejestracja: 27 kwie 2005, 10:05
Lokalizacja: Warszawa /Wołomin
TKID: 8484

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: Falcon »

Metoda Nahena jest spoko do masowej produkcji - do 1 sztuki nie potrzebna ci forma silikonowa - niepotrzebna praca i koszty.
Jako maty szklanej użyj prawdziwej, a nie jakiejś siatki do okien ;)
np http://allegro.pl/mata-szklana-do-lamin ... 79658.html
2009: x 24Obrazek x 1 2010: x 24Obrazek x 3
Nahen
Posty: 427
Rejestracja: 28 lut 2010, 22:27
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: Nahen »

Jeszcze lepiej zamiast maty użyć tkaniny jest ciut droższa, ale bardziej przewidywalna, łatwiejsza w laminowaniu i przycinaniu ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
fezz
Polish Garrison Retired
Posty: 1071
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:00
Lokalizacja: Łódź
TKID: 50148
Kontaktowanie:

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: fezz »

Swego czasu usłyszałem, że hełm zrobiony jako model z papieru + utwardzenie z żywicy + wykończenie szpachlą niezbyt się sprawdzi jako element kostiumu z racji na podatność na uszkodzenia. Ktoś coś może powiedzieć na ten temat? No i taki hełm będzie chyba cięższy niż odlew z żywicy?
Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6111
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: Jok »

fezz pisze:Swego czasu usłyszałem, że hełm zrobiony jako model z papieru + utwardzenie z żywicy + wykończenie szpachlą niezbyt się sprawdzi jako element kostiumu z racji na podatność na uszkodzenia. Ktoś coś może powiedzieć na ten temat? No i taki hełm będzie chyba cięższy niż odlew z żywicy?
Będzie. I jak sam zauwazyles - bedzie podatny na uszkodzenia. Nadodatek karton wchlania zywice i sie "wypacza". Zdecydowanie lepiej użyć zamiast niego cienkiego pcv - np 0.5. Ale ze wzgledu wlasnie na wage, lepiej taki helm uzyc jako prototyp i wykorzytac go jako model pozytywowy, aby pozniej odlewac go z zywicy
SID
Polish Garrison Retired
Posty: 1081
Rejestracja: 21 gru 2008, 10:41
Lokalizacja: Grudenz

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: SID »

Użyj włókna węglowego , tkaniny 100% zadowolenia . :D
Nahen
Posty: 427
Rejestracja: 28 lut 2010, 22:27
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: Nahen »

Jeszcze mozna by rozpatrzyć aramidowa tkaninę;) Tylko nożyczki dość drogie są do tego ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
ARAKYEL
Polish Garrison Retired
Posty: 1573
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:21

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: ARAKYEL »

hmm ja bym użył zamiast kartonu pcv light lub hipsu. i wlał minimalną warstwę topokotu w środek o ile konstrukcja była by za słaba.
Nahen
Posty: 427
Rejestracja: 28 lut 2010, 22:27
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: Nahen »

Idąc całkiem "low-cost" i robiąc coś tylko dla siebie dla hecy możnaby skleić hełm z kartonu/lakierowanego papieru, od środka zalać go żywicą do odlewania i postarać się ją tam równo wychuśtać. W ten sposob byłby w miarę sztywny i trzymajacy się kupy, ale i tak pozostaje kwestia zewnętrznej powierzchni i wyglądu.. a tu bez opcji szpachlówy i szlifowania lub znów żywicy i szlifowania nic się nie wymyśli. Ja bym jednak poszedł drogą papier-pianka-plastelina i forma z silikonu. Poprzestałbym na pierwszej formie i odlanym z niej "prototypie". Poświęcił mu trochę czasu na szlifowanie i ewentualne lekkie szpachlowanie na koniec samochodową poliestrową szpachlą i malowanie.

Ale jak znam życie każdy sięprzekonał do jakiejś tam metody i będzie forsowal swoją wersję :mrgreen:
Obrazek
huppcio
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2015, 18:29

Re: Utwardzenie hełmu

Post autor: huppcio »

Mam nadzieję, że tak bo już kupione :) W ciągu najbliższych dwóch tygodni mam wyjazd, lecz po nim biorę się za robotę, będę na bierząco wrzucał postęp prac jeśli będą ludzie chętni to oglądać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania do Eagle Base & Polish Garrison”