Klejenie plastików PVC.

Forum, na którym można zadawać pytania dotyczące działalności Legionów
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

Czy polecacie jakiś konkretny klej do łączenia plastików hełmu? Chodzi o elastyczność i porządne złączenie warstw
Używałem kleju na gorąco - niestety porażka. Klej po pewnym czasie tracił swoje właściwości. A czasami łatwo było rozłączyć warstwy.
Kleje w tubie do PCV - niestety tworzyły sztywną spoinę i zgięcia powodowały rozłączenie części.
Kleje modelarskie do plastiku - średnio współpracowały
Klej do miękkiego pcv, chyba najlepszy ze wszystkiego, ale jest go bardzo mało.

Myślałem jeszcze o żywicy i macie do niej, ale nie próbowałem jeszcze tego rozwiązania i nie wiem czy będzie ono skuteczne.
Awatar użytkownika
ARAKYEL
Polish Garrison Retired
Posty: 1573
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:21

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: ARAKYEL »

Pewna technika która jest do tej pory była niezawodna to, papier śierny przetarcie powierzchni do naklejenia i klejonej np gradient 120, 80, klejenie kropelką lub super glue, dobre dociśnięcie powierzchni ściskami lub magnesami pozostawienie samemu sobie na 3 do 5 minut. Po jaką co powierzchnie klejone mają być elastyczne?. Mają się trzymać i nieodpadać. Jeśli chcesz by się gieło sklej np naręczaki i łydki na taśmę nośną tą samą techniką i zakryj łaczenie paskiem.
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

Problem z elastycznością jest taki, że krawędzie, miejsca łączeń będą jeszcze szpachlowane i ostro szlifowane. Jest ryzyko, że wiązania mi puszczą. Dlatego wcześniej wolę się ubezpieczyć pytają czego najlepiej użyć do złączenia tego materiału.
Awatar użytkownika
Gibbon
Polish Garrison Retired
Posty: 741
Rejestracja: 03 wrz 2014, 23:26
TKID: 43000

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: Gibbon »

Łączenia w PCV szpachlujesz pyłem z PCV i superglue.
Każda inna szpachla ci odpadnie.
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

Gibbon pisze:Łączenia w PCV szpachlujesz pyłem z PCV i superglue.
Każda inna szpachla ci odpadnie.
W jaki sposób to robić? Wepchnąć pył w szczelinę, a potem zalać SG czy odwrotnie?
Awatar użytkownika
Gibbon
Polish Garrison Retired
Posty: 741
Rejestracja: 03 wrz 2014, 23:26
TKID: 43000

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: Gibbon »

No mniej więcej. Powtarzasz operację aż do skutku, bo po 1 razie nie wypełnisz całkowicie przerwy.
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

I jeszcze ostatnie pytania:

Czy klejenie wewnątrz żywicą z włóknem da pewność, że klejona konstrukcja mi się nie rozpadnie?
Dwa, czy zamiast używać SuperGlue nie można użyć szpachlówki elastycznej np jak:
https://www.dlalakierni.pl/userdata/gfx ... bacf26.jpg
albo
http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-og ... lanych.jpg

Możliwe, że to głupie pytania, ale wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
Gibbon
Polish Garrison Retired
Posty: 741
Rejestracja: 03 wrz 2014, 23:26
TKID: 43000

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: Gibbon »

Nie próbowałem więc nie będę się wypowiadał.
Pozostaje jednak kwestia inna. Skoro będziesz szpachlował, to znaczy również że zamierzasz potem malować, tak?
Po co ci więc elastyczne połączenie, skoro i tak ci farba popęka? ;)
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

W miarę elastyczne połączenia są mi po to potrzebne by całość nie rozpadła mi się podczas szlifowania ;)
Oczywiście elastyczne nie znaczy, że mają się wyginać na wszystkie strony. Chodzi jedynie o delikatne naprężenia.
Awatar użytkownika
sternik
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 2478
Rejestracja: 14 wrz 2006, 20:07
Lokalizacja: Bruksela
TKID: 12370
Kontaktowanie:

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: sternik »

Czytam czytam i nie kumam :) Co ty chcesz szpachlować w hełmie ? i po co ? Hełm nie ma takich naprężeń podczas użytkowania żeby coś popękało , a po drugie jeżeli jest odpowiednio złożony to nie ma miejsc, które wymagają szpachlowania .
Jeżeli użyjesz żywicy z matą to wzmocnisz cała konstrukcję ale nie będzie ona elastyczna . Ja mam zalane żywicą klatę ,nerki i dupę od zbroi bo były popękane . Wzmocnione są, nie powiem ,ale elastyczności zero i są dużo cięższe co przy kilku godzinnym tropingu daje się odczuć .
Obrazek
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

Problem w tym, że mam taki hełm i nie jest to Storm, gdzie trzeba połączyć dwie połówki i niestety ostro szpachlować bo inaczej nie da rady. A wierz mi, nawet nie wiem jak bym się starał to szpachlowanie i wyrównywanie będzie...
O naprężenia boję się w momencie szlifowania szpachli.
Poszedłem za radą kolegów i używam Super Glue do łączenia połówek za pomocą plastikowych łączników. Idzie powoli, ale myślę, że to jednak dobry kierunek zamiast tych wszystkich wymyślnych klejów.
Awatar użytkownika
sternik
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 2478
Rejestracja: 14 wrz 2006, 20:07
Lokalizacja: Bruksela
TKID: 12370
Kontaktowanie:

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: sternik »

To trzeba było napisać od razu ,że chodzi o sklejenie dwóch połówek :) Na styk nie da rydy ! Musisz łączenie podkleić od spodu paskiem plastyku .Im szerszy tym lepiej ! Dopiero jak skleisz obie połówki na pasku bierz się za wypełnienie szczeliny i szlifowanie . A możesz zdradzić co to za hełm ? :) Royal Guard ?
Obrazek
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

Tak, to RG ;)
Z łącznikami zacząłem już z 2 tyg temu, ale jako że kleje miałem jakie miałem to musiałem wszystko rozkleić i zacząć od nowa.
Ogólnie to nie wygląda to za ciekawie, ale cała konstrukcja jest już sklejona. Teraz tylko muszę tylko znaleźć jakąś szpachlę do poliestru i będę w domu ;)

Obrazek
Obrazek
Nahen
Posty: 427
Rejestracja: 28 lut 2010, 22:27
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: Nahen »

Mała uwaga na przyszłosć w podobnych operacjach: Nie klej na takie paski jak na zdjęciu i nie w ten sposób. Docinaj szerokie długie paski z jak najcieńszego PCV i przyklejaj je WZDŁUŻ łączenia tak, zeby jak najdłuższe kawałki łączyły na jak najdłuższej powierzchni. Szerokie na 3-4 cm tak, żeby po te 1,5-2 cm na każdą stronę zachodziły i kup troche magnesów małych neodymowych żeby dobrze to to przyciskać.
Obrazek
John
Posty: 65
Rejestracja: 09 mar 2013, 11:07

Re: Klejenie plastików PVC.

Post autor: John »

Może gdyby połówki były bardzo podobne to takie paski by się sprawdziły. Natomiast jeśli krawędzie są zwichrowane to musiałem zrobić tak jak zrobiłem tak by powierzchnia przylegania łącznika i połówki była jak największa.
Jeszcze planuję przykleić taki pasek, ale już na te łączniki, które są teraz. Przez to i zatkam te małe otworki ale też wzmocnię całą konstrukcję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania do Eagle Base & Polish Garrison”