Strona 1 z 1

Witam / Parę pytań

: 06 lis 2017, 18:20
autor: StarKamilek
Witam wszystkich.

Jestem Kamil pochodzę spod Torunia.

Tematyką gwiezdnych wojen interesuję się od wielu lat, jednakże kreowaniem stroju od niespełna 2 lat. W ciągu tego okresu rozpocząłem tworzenie metodami prób i błędów, swojego pierwszego stroju którym jest pancerz klona fazy 1. Co prawda obecnie postęp jest niewielki ze względu na długą przerwę ale ostatni zlot StarForce mocno mnie zmotywował (a spotkani tam członkowie 501 legionu powiedzieli że na forum mogę uzyskać wiele cennych informacji) więc chciałbym zacząć od nowa i w związku z tym mam parę pytań.

Jako że jest to mój pierwszy strój nie zależy mi na 100% autentyczności.

1. Czy odpowiednikiem czarnego kombinezonu który mają klony/szturmowcy może być zwykły czarny strój do biegania ?
2. Czy polistyren Hips jest dobrym materiałem oraz czy grubość 1mm jest wystarczająca na każdą część stroju ?
3. Czy Warto eksperymentować z pianką EVA ? (chociażby w przypadku tworzenia kevlaru)
4. Czym wypełniać i maskować łączenia poszczególnych części ?
5. Czy hełm klona od Hasbro wymaga sporych modyfikacji oraz jak spore jest ryzyko jego uszkodzenia w wyniku podejmowanych modyfikacji ?

Mam również parę pytań do osób które wiedzą coś na temat formowania próżniowego, gdyż chciałbym zadziałać także w tym kierunku.

Widziałem na youtube parę poradników jak stworzyć proste urządzenie do formowania próżniowego i moje pytanie brzmi :

1. Czy takie proste urządzenie nada się ?
2. Czy do odsysania powietrza nada się odkurzacz przemysłowy czy musi to być już jakaś pompa ciśnieniowa ?
3. Czy ten sam polistyren o którym pisałem wyżej będzie odpowiedni do takiego formowania ?
4. Co powinienem wiedzieć o formowaniu jako początkujący ?
5. Jak łatwo stworzyć formę do formowania próżniowego ?

Na ten czas wszystko z góry dzięki za pomoc.

Re: Witam / Parę pytań

: 13 lis 2017, 13:16
autor: Falcon
Odpowiem pokrótce o samym formowaniu próżniowym.
Nie wiem jakie proste urządzenie masz na myśli, ale do dużych elementów potrzebujesz stół minimum 50x50cm
Hips jest ok, ale 1mm się nie nada do niczego - 2mm to standard używany ;]. Przy formowaniu, szczególnie pionowe scianki robią się cieńsze, nawet kilkukrotnie w ekstremalnych przypadkach
Odkurzacz przemysłowy powinien wystarczyć - pompa próżniowa jest niestety za wolna, zanim zrobi podciśnienie, to materiał będzie zimny i sztywny ;/
Najlepiej byłoby połączyć te 2 urządzenia. Im grubszy materiał, tym silniejsze urządzeni ssące powinno być.

Reszta pytań to nie na pisanie, bo to z pół godziny mówienia :)

A i żeby nie było - na filmikach to łatwo wygląda, w rzeczywistości jest dużo (szczególnie na początku) odpadów przy formowaniu - zła temperatura materiału, kształt formy itp - można się zniechęcić na początku, ale jest to do opanowania

Re: Witam / Parę pytań

: 13 lis 2017, 20:09
autor: bismillah
To ja może odnośnie pianki i hełmu Hasbro:
1. Pianka EVA raczej nie nadaje się do Star Warsowych zbroi itp, o ile jest łatwa w wycinaniu i formowaniu to będziesz miał problemy z utwardzeniem jej. Wygląda fajnie przy cosplayach np z gier gdzie wystarczy ją pomalować ale tutaj może być kiepsko. Ja użyłem jej tylko do zrobienia kopuły hełmu mando ale na nią przyszło i tak włókno szklane i szpachla więc przybrało na wadzę (chociaż sam w sobie hełm nie jest za ciężki, i tak jego głównym zadaniem będzie stanie na półce). Czyli podsumowując raczej bym nie tracił czasu na armor z pianki.
2. Hełm klona od Hasbro - wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Teoretycznie wystarczy podwyższyć policzki (żeby zmniejszyć wizjer) i zaszpachlować szpary łączące poszczególne elementy hełmu co masz pokazane np tu https://www.youtube.com/watch?v=K_ns5ZOefEE. Ale są też ludzie co rozbierają cały kubeł na kawałki i przebudowują go od podstaw ale to już może być wyższy lvl. Jeżeli byś chciał po prostu hełm do postawienia na półkę to czemu nie, sam się do tego przymierzam.
Podsumowując wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i twoich indywidualnych umiejętności.

Re: Witam / Parę pytań

: 14 lis 2017, 15:15
autor: StarKamilek
Falcon pisze: Nie wiem jakie proste urządzenie masz na myśli, ale do dużych elementów potrzebujesz stół minimum 50x50cm
Tak właśnie też mierzyłem w ten rozmiar ;)
Falcon pisze: Hips jest ok, ale 1mm się nie nada do niczego - 2mm to standard używany ;]. Przy formowaniu, szczególnie pionowe scianki robią się cieńsze, nawet kilkukrotnie w ekstremalnych przypadkach
Dobrze wiedzieć, od początku działam na 1mm, gdyż byłem nastawiony na ręczne składanie wszystkiego tak jak to robi SergioSolo na swoim kanale youtube. A ponieważ nie posiadam takich zdolności manualnych jak on, chciałem sobie ułatwić sprawę i spróbować formowania.
Falcon pisze: Odkurzacz przemysłowy powinien wystarczyć - pompa próżniowa jest niestety za wolna, zanim zrobi podciśnienie, to materiał będzie zimny i sztywny ;/
Najlepiej byłoby połączyć te 2 urządzenia. Im grubszy materiał, tym silniejsze urządzeni ssące powinno być.
Hmm a zdawało mi się że to sama pompa będzie lepszym rozwiązaniem, tym bardziej że gość z RTA StormTrooper Armor na moje pytanie odpowiedział że mają właśnie pompę próżniową, a na filmiku z ich fanpage-a widać że sprawuje się nieźle.
Falcon pisze: A i żeby nie było - na filmikach to łatwo wygląda, w rzeczywistości jest dużo (szczególnie na początku) odpadów przy formowaniu - zła temperatura materiału, kształt formy itp - można się zniechęcić na początku, ale jest to do opanowania
Zdaję sobie z tego sprawę dlatego zacznę od mniejszych części aby nie tracić na początek za dużo materiału ;)
Ninja pisze:To ja może odnośnie pianki i hełmu Hasbro:
1. Pianka EVA raczej nie nadaje się do Star Warsowych zbroi itp, o ile jest łatwa w wycinaniu i formowaniu to będziesz miał problemy z utwardzeniem jej. Wygląda fajnie przy cosplayach np z gier gdzie wystarczy ją pomalować ale tutaj może być kiepsko. Ja użyłem jej tylko do zrobienia kopuły hełmu mando ale na nią przyszło i tak włókno szklane i szpachla więc przybrało na wadzę (chociaż sam w sobie hełm nie jest za ciężki, i tak jego głównym zadaniem będzie stanie na półce). Czyli podsumowując raczej bym nie tracił czasu na armor z pianki.
Czyli pianka idzie w odstawkę lub na inne projekty ;)
Ninja pisze: 2. Hełm klona od Hasbro - wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Teoretycznie wystarczy podwyższyć policzki (żeby zmniejszyć wizjer) i zaszpachlować szpary łączące poszczególne elementy hełmu co masz pokazane np tu https://www.youtube.com/watch?v=K_ns5ZOefEE. Ale są też ludzie co rozbierają cały kubeł na kawałki i przebudowują go od podstaw ale to już może być wyższy lvl. Jeżeli byś chciał po prostu hełm do postawienia na półkę to czemu nie, sam się do tego przymierzam.
Podsumowując wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i twoich indywidualnych umiejętności.
Jeśli chodzi o ten hełm to chciałem aby był bardziej "wyjściowy" a jako że jest to mój pierwszy i jedyny hełm nie chcę przy nim zbytnio majstrować.
Chciałbym mieć możliwość aby wytwarzać swoje hełmy bardziej dokładne jak repliki, jednakże nie mogę nigdzie znaleźć odpowiednich szablonów.

Dzięki za odpowiedzi i za rady, jeśli uda mi się z tym wszystkim ruszyć i będzie jakiś postęp to udostępnię go tutaj ;)

Re: Witam / Parę pytań

: 17 lis 2017, 21:37
autor: Nahen
Przy armorze klona 50x50cm może być za mało, plecy klona sa dość "wysokie" i może "ściagnąć" materiał z ramki przy krawędziach.


Co do "zacznę od małych części żeby nie tracić materiału"... Właśnie na tych dużych się wyłożysz nawet jak małe będą Ci wychodziły dobrze... Niestety nie ma innej drogi jak zepsucie materiału za kilka tysięcy zanim opanujesz odsysanie.


Co do "wytwarzania" hełmów i szablonów... Niewłaściwe podejście. Nie ma czegoś takiego jak "szablony". Możesz znaleźć wycinanki z programu Pepakura Designer które możesz wydrukować na sztywniejszym papierze, wyciąć i posklejać. Ale niestety to i tak nie będzie miało kształtów, proporcji i całej reszty takiej jak hełmy na filmach. Niestety przygotowanie modelu pod formowanie próżniowe czy pod odlewanie to dziesiątki godzin dłubania "od zera" ze zdjęciami i rysunkami. Oczywiście jeżeli chodzi o standard hełmów które miałyby być akceptowane przez Legion 501st/Rebel Legion jeżeli chcesz dołączyć. Jeżeli to maja być popierdułki typu przerabiane hełmy Hasbro klona fazy I to możesz się oprzeć na wycinankach z pepakury, po szpachlować usztywnić i po sprawie.

Re: Witam / Parę pytań

: 17 lis 2017, 23:19
autor: StarKamilek
Nahen pisze:Przy armorze klona 50x50cm może być za mało, plecy klona sa dość "wysokie" i może "ściagnąć" materiał z ramki przy krawędziach.
Postaram się mieć to na uwadze, chociaż prototyp który stworzyłem zdaje się mieścić w tej skali, a ja sam do wysokich osób nie należę.
Nahen pisze: Co do "zacznę od małych części żeby nie tracić materiału"... Właśnie na tych dużych się wyłożysz nawet jak małe będą Ci wychodziły dobrze... Niestety nie ma innej drogi jak zepsucie materiału za kilka tysięcy zanim opanujesz odsysanie.
Cóż od czegoś trzeba zacząć i próbować aż w końcu się uda.
Nahen pisze: Co do "wytwarzania" hełmów i szablonów... Niewłaściwe podejście. Nie ma czegoś takiego jak "szablony". Możesz znaleźć wycinanki z programu Pepakura Designer które możesz wydrukować na sztywniejszym papierze, wyciąć i posklejać. Ale niestety to i tak nie będzie miało kształtów, proporcji i całej reszty takiej jak hełmy na filmach. Niestety przygotowanie modelu pod formowanie próżniowe czy pod odlewanie to dziesiątki godzin dłubania "od zera" ze zdjęciami i rysunkami. Oczywiście jeżeli chodzi o standard hełmów które miałyby być akceptowane przez Legion 501st/Rebel Legion jeżeli chcesz dołączyć. Jeżeli to maja być popierdułki typu przerabiane hełmy Hasbro klona fazy I to możesz się oprzeć na wycinankach z pepakury, po szpachlować usztywnić i po sprawie.
Dobrze wiedzieć i ogólnie dzięki za nakierowanie, póki co zostanę przy "popierdułce" dopóki nie osiągnę większego postępu z armorem.

Re: Witam / Parę pytań

: 18 lis 2017, 0:00
autor: Nahen
Nie zrozumiałeś tego co pisałem o "wysokości" pleców zbroi klona przy odsysaniu. Wniosek oglądałeś jakieś filmy ale nie za bardzo chyba się zastanawiałeś nad tym co widziałeś. 50 x 50cm jest dobrym rozmiarem stołu do odsysu zbroi klasycznego stormtroopera. Klona żadnego raczej an tym nie odessiesz. Bo i przód napierśnika a już tym bardziej tył są zbyt wysokie w formie modeli do odessania. 50 x 50 przy odsysaniu albo naciągnie Ci materiał do grubości papieru albo ramka wypuści przy krawędziach materiał.


Co do próbowania, zwróciłem Ci tylko uwagę, że odsysanie małych elementów nijak ma się do odsysania większych. Ale cóż jak do tego etapu dojdziesz to pierwsze X wywalonych arkuszy z powodu np. "mostków" sprowadzi Cie na ziemię ;)

Re: Witam / Parę pytań

: 18 lis 2017, 11:04
autor: StarKamilek
Nahen pisze:Nie zrozumiałeś tego co pisałem o "wysokości" pleców zbroi klona przy odsysaniu. Wniosek oglądałeś jakieś filmy ale nie za bardzo chyba się zastanawiałeś nad tym co widziałeś. 50 x 50cm jest dobrym rozmiarem stołu do odsysu zbroi klasycznego stormtroopera. Klona żadnego raczej an tym nie odessiesz. Bo i przód napierśnika a już tym bardziej tył są zbyt wysokie w formie modeli do odessania. 50 x 50 przy odsysaniu albo naciągnie Ci materiał do grubości papieru albo ramka wypuści przy krawędziach materiał.
Ok już załapałem co miałeś na myśli i rzeczywiście teraz widzę w czym problem (Dobrze że nie zacząłem jeszcze produkcji tego pudła).
Jaki więc ma być ostateczny wymiar ?

Re: Witam / Parę pytań

: 18 lis 2017, 22:55
autor: Nahen
Ciężko ocenić bo to zależy od wielkości elementów, grubości i rodzaju tworzywa jakie chcesz użyć. Ale mniej niż 60x60 nie ma co podchodzić do armoru klona na pewno.

Re: Witam / Parę pytań

: 19 lis 2017, 9:15
autor: StarKamilek
Nahen pisze:Ciężko ocenić bo to zależy od wielkości elementów, grubości i rodzaju tworzywa jakie chcesz użyć. Ale mniej niż 60x60 nie ma co podchodzić do armoru klona na pewno.
Materiał jakiego chcę użyć to polistyren HIPS 1-2mm ale głównie 2mm.

Na forum TK560 poradzili wymiary 24 na 24 cale to coś około 61 cm, chociaż nie napisali do którego pancerza.

Re: Witam / Parę pytań

: 20 lis 2017, 13:10
autor: Falcon
rozmiar ramki dopasuj do materiału dostępnego.
W stanach standardem jest ramka 24x24 cale, bo materiał kupują w płytach 28x96 i nie ma odpadów wtedy.
U nas popularne są płyty 1 x 2 m -> co przy 60x60 wyjdą 3 formatki i kupa odpadu
Można kupić płyty znacznie większe - ale dochodzi problem transportu, bądź kosztów jeśli zlecisz cięcie na formatki u dostawcy. Musisz to przekalkulować.

Ja mam 50x60. Z płyty 1mx2m wychodzi mi 6 formatek. Po 3 cm z każdej strony odpada na ramkę, zostaje 44x54 cm. Do tego wolny materiał, w zależności od wysokości formy -> realnie element o wysokości 20 cm mogę zrobić max 30x40cm.

Im większa ramka, tym większe (szybsze) ssanie potrzebne - wstępna ilość powietrza do zabrania jest znaczenie większa. A dopiero potem ważna jest siła żeby dobrze dociągnąć materiał.