Kombinezon pilota X/Y-winga (Stara Trylogia)

Jak zrobić dany kostium?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RogueThirteen
Eagle Base
Posty: 930
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:56

Kombinezon pilota X/Y-winga (Stara Trylogia)

Post autor: RogueThirteen »

Formalne wymogi dla strojów pilotów znajdują się w dziale Kostiumy rebelianckie -> Standardy kostiumów -> Piloci Rebelii i Nowej Republiki... i są raczej dość ogólnikowe :P . Tutaj przedstawiam bardziej szczegółowy opis, jak uszyć kombinezon, aby był możliwie najbardziej zgodny z pierwowzorem filmowym. Dla większej jasności zaznaczyłam rzeczy, o których mowa jest w standardach jako wymaganych (na pomarańczowo) bądź opcjonalnych (na zielono).

Twórcy "Nowej Nadziei" nie dysponowali jeszcze zbyt dużym budżetem, więc tworząc kostiumy starali się wykorzystać jak najwięcej dostępnych, gotowych elementów. Dlatego też piloci i technicy (oraz parę innych osób...) dostali funkcjonalne i wygodne kombinezony kierowców/mechaników wyścigowych.

Imperialna wersja kombinezonu różni się od rebelianckiej innym kształtem klapek przy kieszeniach (pięciokątne zamiast prostokątnych) i - zwykle - naszywką na ramieniu.

Kombinezony pilotów w "Rogue One" są - jak sądzę - wzorowane na tych ze Starej Trylogii, ale NIE SĄ takie same. Jak na razie, na podstawie trailerów i dostępnych zdjęć, rzuciły mi się w oczy dwie (poza totalnym usmoleniem) różnice: dużo szerszy kołnierz i inny materiał, bardziej przypominający ortalion.

JAK USZYĆ KOMBINEZON:

1. Materiał

- metoda pierwsza: "szyjemy od zera" (polecam). Specjalny materiał na kombinezony można dostać w sklepach/hurtowniach z tkaninami technicznymi. Osobiście polecam daletec, jeśli byłby dostępny (produkt norweski, 100% bawełna, trudnopalny, gramatura 220g/m2. Nie jest bardzo gruby, ale za to mocny i ma dość drobny splot, dzięki czemu "gładko" wygląda, podobnie jak w filmie).
Jeśli szerokość materiału to (jak zazwyczaj) 150-160cm, na kombinezon dla niegrubej osoby o wzroście 160cm potrzeba co najmniej 3mb (lepiej 3,5 mb na wszelki wypadek).

- metoda druga: "kupujemy kombinezon, np. budowlany i przerabiamy go" (nie polecam - z przerabianiem jest zawsze więcej roboty niż z szyciem od zera). W takim wypadku należy kupić dwa kombinezony, żeby starczyło materiału na wszystkie wymagane elementy (w przypadku projektu grupowego - 4 kombinezony robocze powinny wystarczyć na 3 kombinezony pilota), no i trzeba liczyć się z tym, że dla uzyskania dobrego efektu przeróbek musi być naprawdę SPORO.

2. Kolor

- pilot X-winga ze Starej Trylogii, pilot Y-winga z "Nowej Nadziei", Willrow Hood ;) - pomarańczowy. Jak pomarańcza albo marchewka. NIE ODBLASKOWY!
- pilot Y-winga z "Powrotu Jedi'', pilot Eskadry Widm - szary lub jasnoszary
- Nie może być za jasny ani w odcieniu oliwkowym.
- Corran Horn - zielony, w odcieniu średnio jasnym i nie za bardzo nasyconym
- baron Soontir Fel - czarny z czerwonym lampasem wzdłuż rękawa (od kołnierzyka do mankietu) i wzdłuż boku (od pachy do końca nogawki)

3. Sposób szycia

- wszystkie zapięcia muszą być kryte - nie może być żadnych widocznych suwaków, napów, rzepów itp.
- kołnierzyk-stójka o szerokości 5cm, zapinany na zakładkę, na prawą stronę. Zakładka zakończona w szpic, na tyle długa, aby zapięcie znajdowało się na prawo od krtani (nie na środku!). Zapina się na czarny rzep.
- mankiety - tak samo, jak kołnierzyk (5cm szerokości, zapięcie na zakładkę, na rzep, zakończone w szpic)
- przód: odcinany karczek i dwa skośne (prawie pionowe) przeszycia, sięgające od karczku do pasa (miejsce, w którym przeszycia kończą się w pasie leży mniej więcej na jednej linii z pionowym brzegiem kieszeni na nodze)
- w talii wyraźnie zaznaczony pas z wciągniętą szeroką gumką (jakieś 5-6cm)
- zapięcie kombinezonu kryte, na prawą stronę. Listwa kryjąca zapięcie szerokości jakichś 4-5cm. Zapina się na zamek, listwa może być dodatkowo na czarne rzepy (niewidoczne!). W prawdziwym kombinezonie zamek ma dwie maszynki, żeby można go było rozpiąć od dołu (panowie piloci z pewnością docenią to udogodnienie ;) )
-rękawy wszyte w specjalny sposób - tak, aby było wygodnie trzymać ręce wyciągnięte do przodu (pani krawcowa nazwała to "wiatery" ). W moim kombinezonie wygląda to tak:
Obrazek

- wiele elementów - przeszycia na przodzie, karczek, szwy na ramionach, kołnierzyk, kieszenie - jest szytych charakterystycznym, podwójnym szwem

Detale i sposób szycia kombinezonu oraz rozmieszczenie kieszeni (na rysunku nie zaznaczono dolnych kieszeni na nogach)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ)
Obrazek


4. Kieszenie

- dwie kieszenie na klatce piersiowej, na zewnątrz od skośnych przeszyć (będą prawie całkiem zasłonięte przez kamizelkę)
- na lewym ramieniu - kieszeń z pięcioma przegródkami na cylindry kodowe Górny brzeg kieszeni powinien wypaść mniej więcej w połowie długości ramienia.
- na lewym przedramieniu - kieszeń z okienkiem na komunikator. Kieszeń powinna być przyszyta w takim miejscu, aby można było wygodnie "korzystać z komunikatora" (czyli po podniesieniu zgiętej ręki - jak do patrzenia na zegarek - móc swobodnie obejrzeć to, co widać przez okienko). Dolny brzeg powinien wypadać tuż nad mankietem.
W okienku można sobie wszyć kawałek rzepa, żeby komunikator lepiej się trzymał.

Obrazek
Kształt i wymiary kieszonek na komunikator oraz na cylindry (zwymiarowane na podstawie screenów z "Nowej Nadziei")

- na prawym ramieniu prostokątna kieszeń z prostokątną patką - górny brzeg kieszeni mniej więcej w połowie długości ramienia, dolny nad łokciem (tak, żeby nie przeszkadzała zginać ręki). Patka zapinana na czarne rzepy.
- dwie kieszenie ,,takie normalne, do wkładania rąk'', NASZYTE na wierzchu (nie wewnętrzne!)
- dwie prostokątne kieszenie z prostokątnymi patkami na udach. Patki zapinane na czarne rzepy. Górny brzeg kieszeni tuż poniżej dolnego brzegu ,,kieszeni do wkładania rąk''.
- dwie prostokątne kieszenie z prostokątnymi patkami na nogawkach poniżej kolan. Patki zapinane na czarny rzep. Górny brzeg kieszeni troszkę poniżej kolana - tak, żeby dało się z nich normalnie korzystać, kiedy człowiek siedzi.
(UWAGA: bandolier z flarami może zachodzić na dolną część dolnej kieszeni)
- pionowe, wewnętrzne brzegi wszystkich trzech kieszeni na nodze w jednej linii
- wymiary wszystkich kieszeni prócz tych dwóch ,,specjalnych'' na lewym rękawie trzeba dostosować do wymiarów pilota

Więcej zdjęć referencyjnych:

"Propagandowe" zdjęcie Luke'a w dużej rozdzielczości. Co prawda sesję foto musiano robić nazajutrz po bitwie o Yavin, gdy jeszcze nie zdążył odespać Wielkiej Imprezy Na Cześć Gościa, Co Rozwalił Gwiazdę Śmierci, w związku z czym ubrał się jak ostatnia łajza, część rzeczy zakładając tyłem do przodu albo koślawo, ale pięknie widać wspominane wyżej szczegóły kombinezonu: rozmieszczenie kieszeni na nogach, zapięcie kieszeni na rzepy, sposób szycia podwójnym szwem, wcięcie w pasie, kołnierzyk i kieszenie na lewej ręce, a także trochę sposób wszycia rękawa oraz przeszycia i kieszonki na klatce piersiowej. Aha, uwaga - Luke ma oficerki, które są wyższe niż saperki noszone przez innych pilotów, więc zasłaniają większy kawałek lewej nogawki.
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
Obrazek

Scena z "Imperium kontratakuje", gdy Łukasz "wychodzi ze szpitala" po zabawie z wampą - widać zapięcie, przeszycia na przodzie, kieszonki i sposób wszycia rękawów:
http://starwarsscreencaps.com/star-wars ... k-1980/14/

Kieszonka na komunikator w kostiumie Luke'a (oczywiście jest włożony na odwrót). Widać szycie podwójnym szwem i przy okazji talię oraz kawałek bocznej kieszeni
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
Obrazek

Kieszonka na cylindry kodowe (nie wiem, czyj to kostium, zdjęcie z forum RL)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
Obrazek

Pan Hamill się wydurnia, a przy okazji widać kieszonkę na ramieniu, mankiet i trochę przeszycia na przodzie
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
Obrazek

Kołnierzyk i jego zapięcie (zdjęcie z forum RL)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
Obrazek

Przód mojego kombinezonu - zapięcie, przeszycia i kieszonki (które mają nie do końca dobry kształt, a poza tym przeszycia są, jak dla mnie, trochę za blisko środka. Ale ogólną zasadę widać)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
Obrazek
2011:Obrazek
2012:Obrazek
2013:Obrazek

Będę mówił powoli, dużymi literami, a ty masz to zapamiętać na resztę życia: NIE MOŻESZ WYGLĄDAĆ GODNIE, KIEDY SIĘ BAWISZ
Wes Janson
Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6124
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: Kombinezon pilota X/Y/A-winga (Stara Trylogia)

Post autor: Jok »

Pilot A-winga ma zupełnie inny kombinezon. Widać to dobrze po kołnierzyku, różnicach w kieszeniach, a także szwach na nogach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Piloci A-wingów najprawdopodobniej korzystali z kombinezonów militarnych K2-B:
Obrazek


Natomiast sprawa z pilot Y-winga z "Powrotu Jedi" jest mocno dyskusyjna ze względu na brak dobrych zdjęć referencyjnych:
Obrazek
Obrazek


Jasnoszare kombinezony w tym stylu co piloci X-winga (jesli chodzi o RL) mieli jeszcze Rebelianccy Mechanicy z z Yavina IV i niektórzy z Hoth:
Obrazek
Obrazek


Jeśli mowa o R1, to tu nawet nie ma co tych dwóch kombinezonów stawiać koło siebie:
http://planoinformativo.com/stock12/ima ... carta6.jpg

Natomiast ten Pan: http://cdn3-www.superherohype.com/asset ... i-rook.jpg ma kombinezon w starym stylu ;)


P.S. Popraw sobie post, albo poproś moderację bo "Łukasz" okaleczył biednego wampę w ESB a nie w ROTJ ;)
Awatar użytkownika
RogueThirteen
Eagle Base
Posty: 930
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:56

Re: Kombinezon pilota X/Y/A-winga (Stara Trylogia)

Post autor: RogueThirteen »

Masz całkowitą rację, Joku, co do tego A-winga i w sumie naprawdę nie wiem, co mną kierowało, żeby umieścić go tutaj, skoro nawet sam tekstowy opis w standardach pokazuje różnice (zapewne umysł mi się przegrzał przy próbach definicji "Spruce Green" i poszło siłą rozpędu).

Niestety, nie mogę edytować - dlatego bardzo proszę szanowną moderację o usunięcie "A" z tytułu wątku, a z samej treści linijkę poświęconą A-wingowi w sekcji "Kolor", bo to będzie niepotrzebnie myliło. I przy okazji o poprawienie wtopy z tytułem filmu ;).

Z szarym Y-wingiem ciekawa sprawa, bo mogli używać i "wyścigowych", jak dla techników, i "A-wingowatych" (goście od standardów coś chyba wiedzą). Przydałyby się zdjęcia z planu ;)
Jok pisze: Jeśli mowa o R1, to tu nawet nie ma co tych dwóch kombinezonów stawiać koło siebie:
http://planoinformativo.com/stock12/ima ... carta6.jpg
Ja tam myślę, że właśnie należałoby je koło siebie ustawić, aby unaocznić różnice ;). "Na szybko" wykryłam kolejną: "bojówkowate" kieszenie na nogach: http://forces.tv/sites/default/files/st ... k=eunA8rE6
I bardzo ciekawie wypada porównanie: nowe kombinezony - zimowa kurteczka Luke'a:
https://milnersblog.files.wordpress.com ... .jpg?w=523
https://uproxx.files.wordpress.com/2015 ... y=90&w=650
:mrgreen:
2011:Obrazek
2012:Obrazek
2013:Obrazek

Będę mówił powoli, dużymi literami, a ty masz to zapamiętać na resztę życia: NIE MOŻESZ WYGLĄDAĆ GODNIE, KIEDY SIĘ BAWISZ
Wes Janson
Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6124
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: Kombinezon pilota X/Y/A-winga (Stara Trylogia)

Post autor: Jok »

Może wydzielmy temat dyskusji o R1 bo tu sprawa jest bardzo ciekawa. Znalazłem trochę lepszej jakości fotkę panów trzech. Warto zwrócić uwagę na wstawki przy kołnierzykach:
http://65.media.tumblr.com/2d5789202591 ... o2_540.jpg

Skojarzenie z kurtkami ziomowymi pilotow jest chyba bardzo instynktowne bo sam takie miałem ;)

Przy okazji warto omówić tego pana (chyba z Y-winga), któremu dali szare rękawice to jeszcze uniform z marszczeniami jak u Greedo albo u Pondo:
https://milnersblog.files.wordpress.com ... -pilot.jpg

https://i.imgur.com/i4TEaGU.jpg
Falcon
Polish Garrison / Eagle Base
Posty: 5087
Rejestracja: 27 kwie 2005, 10:05
Lokalizacja: Warszawa /Wołomin
TKID: 8484

Re: Kombinezon pilota X/Y-winga (Stara Trylogia)

Post autor: Falcon »

Na 2 fotce wyraźnie widać że Merrik siedzi w X-wingu. Zresztą na trailerze też jest.
2009: x 24Obrazek x 1 2010: x 24Obrazek x 3
Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6124
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: Kombinezon pilota X/Y-winga (Stara Trylogia)

Post autor: Jok »

Falcon pisze:Na 2 fotce wyraźnie widać że Merrik siedzi w X-wingu. Zresztą na trailerze też jest.
Czyli wychodzi na to, że bedziemy miec dwa warianty pilotów X-wingów pod R1. Przynamniej dwa ;)
Awatar użytkownika
RogueThirteen
Eagle Base
Posty: 930
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:56

Re: Kombinezon pilota X/Y-winga (Stara Trylogia)

Post autor: RogueThirteen »

Widzę, że w międzyczasie link do najładniejszego zdjęcia referencyjnego ;) zdecydować się przestać kierować do czegokolwiek. Ten będzie działać:

Obrazek
2011:Obrazek
2012:Obrazek
2013:Obrazek

Będę mówił powoli, dużymi literami, a ty masz to zapamiętać na resztę życia: NIE MOŻESZ WYGLĄDAĆ GODNIE, KIEDY SIĘ BAWISZ
Wes Janson
Pachlęcie
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2018, 10:10

Re: Kombinezon pilota X/Y-winga (Stara Trylogia)

Post autor: Pachlęcie »

Czy jest opcja znalezienia kombinezonu budowlanego w kolorze takim, aby mieć od razu bazę pod kostium pilota A-winga?


--------------------------------------------------------------------------
https://hurtowniarolnicza.pl/szyby/szyb ... kow/c-360/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tutoriale”